Campionatul European de Karate Shito-Ryu, Regensburg, Germania, 16-19.05.2024

În perioada 16-19.05.2024, Scorpionii noștri au participat la Campionatul European de Karate Shito-Ryu , ce s-a desfășurat în localitatea Regensburg, Germania, unde au obținut 4 medalii de aur 🥇, 5 medalii de argint 🥈 și 6 medalii de bronz. Sportivii au fost conduși de la colț de către antrenorul lor, Cătălin Dumitru. Medaliații noștri sunt:

Ungureanu Andrei- Seniori -65kg

A mai participat și Caracaș Ludovika care, din păcate, a pierdut din primul tur.

Menționăm că seniorii noștri sunt legitimați la CSM Gloria Buzău.

Felicitări tuturor!

Karate 1 Youth League A Coruna,Spania, 16-19.05.2024

În perioada 16-19.05.2024, sportivele noastre Antonia Manică și Briana Manică au participat la Karate 1 Youth League A Coruna.
Antonia a obținut locul 7 la categoria junioare -66 kg, ceea ce îi conferă avantaj în clasamentul mondial WKF , unde ocupă locul 1.
Din păcate, Briana a cedat în primul tur la categoria aU21, -68 kg.

Menționăm ca ambele sportive sunt legitimate la CSM Gloria Buzău.

Campionatul National de Karate Interstiluri și la Campionatul Universitar de Karate

În data de 27 aprilie 2024, CS Scorpion București- CSS Dinamo a participat la Campionatul National de Karate Interstiluri și la Campionatul Universitar de Karate ce s-a desfășurat în orașul Sf. Gheorghe. Clubul nostru a participat cu 19 sportivi și a obținut 6 medalii de aur 🥇 , 4 medalii de argint 🥈si 5 medalii de bronz🥉. Este cel mai puternic campionat din țară, reunind toate cele 4 stiluri ( Shotokan, Shito-Ryu și Goju-Ryu, Wado-ryu) din Federația Română de Karate. Sportivii au fost îndrumați de la colț de către instructorii clubului Andrei Ungureanu, Livia Pavel și Marin Cristian. La nivelul arbitrajului, clubul nostru a fost reprezentat de către Cătălin Dumitru.

Gugulea Denisa- Cadete -54kg

La Campionatul Universitar de Karate, studenții noștri la Universitatea de Educație Fizică și Sport au obținut 4 medalii după cum urmează:

Medalie de aur 🥇: Manica Briana- senioare -68kg

Medalie de argint 🥈: Pavel Livia - senioare -68 kg

Cernea Alexandru - seniori -75kg

Medalie de bronz 🥉 : Ștefan Comănescu - seniori - 67kg

De menționat, că seniorii noștri, mai puțin Cristi Mihalache sunt legitimați la CSM Gloria Buzău.

CUPA ETAR – BULGARIA, 16.03.2024

În data de 16.03.2024, CS SCORPION București a participat la International Etar Karate Cup, în orașul Veliko Tanovo, Bulgaria. Sportivii noștri au obținut 2 medalii de argint 🥈, o medalie de bronz🥉 și un loc 5. Este un început bun, având în vedere ca ei sunt la prima participare la un concurs internațional. Sportivii au fost conduși de la colț de către antrenorii clubului, Cătălin Dumitru și Livia Pavel.

Caracaş Ludovika- Kumite 14-15 ani -61kg

Pavel Darius- Kumite 13-14 ani +55kg